Archiv

Krompach umí 15. 6. 2019

Ráda bych poděkovala všem, kteří přišli na letošní sousedské setkání Krompach umí i všem, kteří vystavovali své koníčky. Zaznamenali jsme v tom parnu nad 30°C více než 100 statečných diváků z Čech i z Německa.

Více než 50 lidí se aktivně podílelo na pomoci, aby se tato dobrovolná akce mohla konat. Moc si toho vážíme. Uvítáme také postřehy vás všech pro jakékoli vylepšení. Napište, prosím.

Komu se naše akce letos líbila, přijďte zase příští rok. Kdo letos nedorazil, je také srdečně zván na příští 7. ročník v červnu 2020.
Přeji všem krásný brzký slunovrat a nádherné léto.
A zase se s vámi těšíme na viděnou,

Blanka a Honza Horáčkovi

Předení na kolovrátku – 17.11.2018

Srdečně zveme zájemkyně či zájemce o předení na kolovratu na jednodenní setkání na obecním úřadě v Krompachu dne 17.11.2018.

Česká učitelka předení zvládne vyučovat 4 zájemkyně najednou, tedy průběžně během dne. Taktéž nabízíme 4 místa německy mluvícím sousedkám /sousedům z druhé strany hranice. Těšíme se, že tento koníček propojí zájemkyně či zájemce z Čech i Německa.

Vzhledem k náročnosti prosíme o účast ty, kteří se chtějí předení věnovat (ačkoli jen zkusmo) opravdu celý den. Kratší doba ze zkušenosti prý nemá smysl.

Začínáme nejpozději v 10h, konec kolem 17h, v průběhu bude malá pauza na oběd. Doporučujeme pracovní oděv a těšíme se na viděnou :-)

Výstřižek1

Fotky P. Sidaka na výstavě ve Cvikově

Petrovi Sidakovi z Krompachu se podařilo vystavit své fotografie v Informačním centru ve Cvikově. Výstava trvá od 10.9. do 2.10.2018. Srdečně zveme krompašské i nekromopašské návštěvníky.Leták foto Cvikov

Divadlo Čekání na Čechova v Petrovicích

Dne 8.9.2018 se divadelní hra nacvičená krompašskými amatérskými herci ĎAS zúčastnila Pouťi a festiválku v kostele v Petrovicích. V odpoledních hodinách si zde našlo toto krompašské dílo místo v programu mezi dalšími divadly, workshopy a příspěvky v češtině i němčině. Ačkoli bylo akusticky náročnější tento prostor pro amatérské herce tak zvaně „ukřičet“, zvládli to a většina diváků jim zůstala věrna až do konce představení.
Režisérka Stáňa Jachnická ani dramaturg Eva Suková tentokrát neměli možnost dorazit osobně, takže koordinace byla na samotných hercích souboru. Hodně pomáhali oba manželé Spalovi, kteří tuto aktivitu v Petrovicích již několik let spolupořádají.

Tričko Krompach umí – 5. ročník

Letošní 5. výročí sousedských jarmarků Krompach umí jsme oslavili novým tričkem, který nese sice krátký, ale pro mě důležitý letopočet. Akci se věnuji nyní 5. rokem, od 2013 do 2018. Autorem obrázku na tričku je soused Matěj Carda z vedlejší vesnice Mařenice. Původně zamýšlenou karikaturu nás krompašských ztvárnil v humorné nakreslené „spíše anonymní“ postavičky, které jsou zastiženy při svém koníčku a vystihují tak činnosti, které krompašští sousedé umí :-) Bez názvu - 1

Ohlédnutí za sousedským jarmarkem Krompach umí, který se konal v sobotu 16. 6. 2018

Chtěla bych poděkovat všem účastníkům i všem hostům, kteří letos na jarmark přišli a oslavili s námi již 5. ročník této akce.

K vidění byla k vidění spousta zajímavých koníčků – od práce se dřevem, kamenem, sklem či ovčí vlnou, přes ukázky z historie hasičství a vítězné poháry hasičů, až po tipy pro zahradničení, bylinky či houbaření v Krompachu. Místní umělci předvedli svá hudební, malířská či fotografická díla. Děti z Dětského Domova Krompach zatancovaly a také zahrály divadlo. Místní pekař a cukrářky pohostili přítomné domácím chlebem a výbornými koláči. Ozdobné dekorace ze skla, korálků, květin či z látky lákaly zájemce naučit se také vytvořit něco podobného. Novými tématy byla lidová architektura v Lužických horách a podstávkové domy. Obec Krompach se pochlubila cenou, kterou získala za recyklaci odpadu. Ke krompašským sousedům se letos s ukázkami přidali i sousedé z Mařenic, ze Světlé, ze Cvikova, z Jonsdorfu a Oybínu. Sousedka z Infocentra v Jonsdorfu tlumočila svou pozvánku k poznávání regionu Lužických hor z německé strany hranice. Našli se i ochotní tlumočníci, kteří umí jak německy, tak česky a pomáhali tím vzájemnému porozumění.

Pro zpestření byly součástí programu soutěže. Loňský rekord v pivní štafetě nebyl překonán, zůstává tedy výzvou na roky další. Ceny pivovaru Cvikov ale i tak nalezly své uplatnění. Soutěž ve cvrnkání kuliček ovládly děti, dospělí neměli šanci. V soutěži hod syrovým vejcem do dálky byl ustanoven rekord v délce 24 metrů.

Poděkování patří také těm, kteří zajišťovali technickou podporu a zázemí, bez kterého by se akce nemohla uskutečnit. Počasí nám přálo, piva a jídla bylo dost, hostů se sešlo ke dvěma stům.

Pomyslnou korunu celodennímu programu dali amatérští herci ze spolku ĎAS, kteří večer předvedli v místním hospodo-divadle hru „Čekání na Čechova“. Kdo ji neviděl, je srdečně zván na reprízy představení na začátku července.

Velmi děkuji všem, kteří přiložili ruku k dílu. Knihu „Krompach umí“ máme jen pro Krompašské, ale jarmarky otevíráme i dalším zájemcům, které spojuje radost z koníčků, dobrá nálada, humor a chuť si jen tak „zablbnout“ a užít si volný čas společně s ostatními sousedy.

Blanka Horáčková, Krompach umí, foto soused Tomáš Syselkrompach-4